Biele hovienka alebo poraďte záhradkárovi ako nevykúpiť rok čo rok miestny zelovoc!

Autor: Lucia Páchniková | 7.1.2016 o 18:10 | (upravené 7.1.2016 o 21:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  127x

Mám sa tešiť z toho mála, čo mi matka zem dopriaje alebo mi poradíte ako byť v roku 2016 úspešným záhradkárom aj tam, kde sa väčšinu roka (za obvyklých podmienok) kompostujeme "biele hovienka" ? 

Keď sa mi pred vianočnými sviatkami dostal do rúk kalendár záhradkára, zasmiala som sa. Mojej sestre som predviedla stand up comedy, z ktorej jej tiekli slzy, snáď aj po chrbte. Podľa tohto dokumentu sme už 1. januára mali zavlažovať ruže, aby nevyschli a následne na to vysádzať rastlinky do karbalov, na priesadky. Dnes sme mali opravovať záhradné múriky... a o niekoľko dní je podla kalendára v pláne strihanie ruží. . . Prišlo mi vtipne, keď som na svoj 6 ročný rododendrón o veľkosti 30 cm hádzala ešte predvčerom lopatou snehu z chodníka vedúceho do záhradného domčeka.

Keď sa včera dostal spomínaný kalendár do rúk môjho otca, spýtal sa ma, že či som ho videla, a že či sa mi len tak náhodou nezdá byť aspoň trošíčku divný, a že či náhodou neviem, aký kôň ho vytvoril. . .s pochopením som sa na neho pozrela a povedala som mu (na obranu tvorcu kalendára) len niečo v zmysle "Netráp sa, to sú pokyny pre skleníkových záhradkárov z juhu." Jeho odpoveď bola jasná a trefná: "No jedine!"

Týmto by som chcela apelovať na tvorcov záhradkárskych kalendárov, aby skúsili vytvoriť niečo použiteľné v praxi aj pre milovníkov záhradkárčenia aj mimo južných a skleníkových oblastí. Lebo ja, záhradkár - amatér, level expert, v ňom mám tuším len tieto body: 

január - apríl 2016: oddychuj, aj tak sa nič nedá robiť. Iba kompostovať "biele hovienka".

28. marec 2016: odhrň aspoň chodníky. Zajtra prídu kupači! 

15. máj 2016: troch zamrznutých si prežil. Optimisticky vytas rýle a motyky! Postav ich ako totemy pred svoj záhradný domček.. Možno šamansky odplašíš ten mráz, čo hlásili včera v počasí..

po 15. máji: skús niečo vysadiť. Ak zaryješ ten rýľ do zeme.. a dúfaj, že ti to nespáli mráz.

jún 2016: Zima bola dlhá, muškáty z vlani sú na kašu.Kúp si nové a pred susedom sa tvár, že ti prežili tie z minulého roka, nech ho od závisti rozdrapí. 

jún - november: poteš sa z toho mála, čo ti matka zem dopriala. Ober tých pár čerešní, víšní, jednu slivku, hrušku a jabĺčko. Kareláb išiel do listov? Mrkva opäť len vňať? Petržlen máš len na zelenú ozdobu chlebíčkov? Nevadí, prinajhoršom nakŕm zajace. Domácu kúpiš od kamoša z juhu. Zaváraniny majú v obchode. Hneď vedľa paštík. 

október -  november 2016: pohrab tú haldu lístia z tvojich neúrodných stromov a v duchu sa im poďakuj, že ti cez leto slúžili ako dobré slnečníky. Urob si zásoby zemiakov, kapusty a cibule z miestneho zelovocu. Skôr, ako zas stihne padať sneh. 

Pozbieraj prvú/poslednú úrodu malín a lesných jahôd a nachystaj si pred dom preventívne lopatu. Tým černiciam už asi nepomôže nič. Aj tak sú iba červené. Hrozno ti už tiež nedozrie, zmier sa s tým - nie je to ani na ľadový zber. A tá para -  paradajka? Nesmúť. Nikdy paradajkou ani byť nestihla.

december 2016: zájdi do obchodu a kúp si vianočnú ružu a tropické ovocie, a urob si tradičné slovenské Vianoce! 

Ďakujem všetkým záhradkárom za rady a tipy do môjho záhradkárskeho kalendára! :-)

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko je prikrčené pred ruskou propagandou

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová napriek katastrofálnym dopadom na krajinu.

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.


Už ste čítali?