Biele hovienka alebo poraďte záhradkárovi ako nevykúpiť rok čo rok miestny zelovoc!

Autor: Lucia Páchniková | 7.1.2016 o 18:10 | (upravené 7.1.2016 o 21:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  156x

Mám sa tešiť z toho mála, čo mi matka zem dopriaje alebo mi poradíte ako byť v roku 2016 úspešným záhradkárom aj tam, kde sa väčšinu roka (za obvyklých podmienok) kompostujeme "biele hovienka" ? 

Keď sa mi pred vianočnými sviatkami dostal do rúk kalendár záhradkára, zasmiala som sa. Mojej sestre som predviedla stand up comedy, z ktorej jej tiekli slzy, snáď aj po chrbte. Podľa tohto dokumentu sme už 1. januára mali zavlažovať ruže, aby nevyschli a následne na to vysádzať rastlinky do karbalov, na priesadky. Dnes sme mali opravovať záhradné múriky... a o niekoľko dní je podla kalendára v pláne strihanie ruží. . . Prišlo mi vtipne, keď som na svoj 6 ročný rododendrón o veľkosti 30 cm hádzala ešte predvčerom lopatou snehu z chodníka vedúceho do záhradného domčeka.

Keď sa včera dostal spomínaný kalendár do rúk môjho otca, spýtal sa ma, že či som ho videla, a že či sa mi len tak náhodou nezdá byť aspoň trošíčku divný, a že či náhodou neviem, aký kôň ho vytvoril. . .s pochopením som sa na neho pozrela a povedala som mu (na obranu tvorcu kalendára) len niečo v zmysle "Netráp sa, to sú pokyny pre skleníkových záhradkárov z juhu." Jeho odpoveď bola jasná a trefná: "No jedine!"

Týmto by som chcela apelovať na tvorcov záhradkárskych kalendárov, aby skúsili vytvoriť niečo použiteľné v praxi aj pre milovníkov záhradkárčenia aj mimo južných a skleníkových oblastí. Lebo ja, záhradkár - amatér, level expert, v ňom mám tuším len tieto body: 

január - apríl 2016: oddychuj, aj tak sa nič nedá robiť. Iba kompostovať "biele hovienka".

28. marec 2016: odhrň aspoň chodníky. Zajtra prídu kupači! 

15. máj 2016: troch zamrznutých si prežil. Optimisticky vytas rýle a motyky! Postav ich ako totemy pred svoj záhradný domček.. Možno šamansky odplašíš ten mráz, čo hlásili včera v počasí..

po 15. máji: skús niečo vysadiť. Ak zaryješ ten rýľ do zeme.. a dúfaj, že ti to nespáli mráz.

jún 2016: Zima bola dlhá, muškáty z vlani sú na kašu.Kúp si nové a pred susedom sa tvár, že ti prežili tie z minulého roka, nech ho od závisti rozdrapí. 

jún - november: poteš sa z toho mála, čo ti matka zem dopriala. Ober tých pár čerešní, víšní, jednu slivku, hrušku a jabĺčko. Kareláb išiel do listov? Mrkva opäť len vňať? Petržlen máš len na zelenú ozdobu chlebíčkov? Nevadí, prinajhoršom nakŕm zajace. Domácu kúpiš od kamoša z juhu. Zaváraniny majú v obchode. Hneď vedľa paštík. 

október -  november 2016: pohrab tú haldu lístia z tvojich neúrodných stromov a v duchu sa im poďakuj, že ti cez leto slúžili ako dobré slnečníky. Urob si zásoby zemiakov, kapusty a cibule z miestneho zelovocu. Skôr, ako zas stihne padať sneh. 

Pozbieraj prvú/poslednú úrodu malín a lesných jahôd a nachystaj si pred dom preventívne lopatu. Tým černiciam už asi nepomôže nič. Aj tak sú iba červené. Hrozno ti už tiež nedozrie, zmier sa s tým - nie je to ani na ľadový zber. A tá para -  paradajka? Nesmúť. Nikdy paradajkou ani byť nestihla.

december 2016: zájdi do obchodu a kúp si vianočnú ružu a tropické ovocie, a urob si tradičné slovenské Vianoce! 

Ďakujem všetkým záhradkárom za rady a tipy do môjho záhradkárskeho kalendára! :-)

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?